« læger.dk
Web-tv  |   Kontakt  |   Presse  |   Abonnér  |   BMJ Learning  |   Links  |   Hjælp   english version
Ugeskrift for Læger

Avanceret søgning »
Abonner på Ugeskriftets Nyhedsbrev
Læger og habilitet
Ugeskriftet og Psykiatrien
Hvad laver lægen
Rejsebreve


Ugeskr Læger 2012;174(12):797
Hemialloplastik i albueleddet til frakturbehandling
STATUSARTIKEL
Anne Kathrine Belling Sørensen & Lars Henrik Frich Dansk Selskab For Skulder og Albue Kirurgi


De albuenære frakturer udgør 7% af alle frakturer hos voksne, og en tredjedel er lokaliseret til den distale humerus. Aldersfordelingen er bimodal med høj incidens i 20- og 60-års-alderen. De alvorligste frakturer omfatter knusning af albueleddet, og især de intraartikulære skæringsfrakturer volder vanskeligheder i behandlingen. Medicinsk komorbiditet og osteoporose med nedsat knoglekvalitet bidrager til helingsproblemer og øget risiko for komplikationer.

Standardbehandlingen af disse frakturer er påpladssætning og osteosyntese vha. vinkelstabile skinner og tidlig mobilisering. I tilfælde hvor albueleddets anatomi ikke kan genskabes pga. knusning og/eller dårlig knoglekvalitet, opnås der ofte et for patienten skuffende resultat med vedvarende smerter, stivhed og i nogle tilfælde manglende heling.

Indsættelse af en total albueprotese i stedet for osteosyntese har givet gode resultater hos ældre patienter [1-3]. Ved stor vægtbelastning er hængslede albueproteser imidlertid forbundet med høj risiko for tidlig løsning eller slitage af protesekomponenterne. Albueproteser med hængsel frarådes derfor sædvanligvis til yngre patienter, der har høje krav til funktion og arbejdsevne.

I de tilfælde, hvor ledfladen ikke kan genskabes med patientens egen knogle, er der nu opstået en mulighed for at erstatte den distale humerusledflade med en hemialloplastik. Gevinsten er bevarelse af albuens øvrige ledflade i ulna og radius (Figur 1). Proteserne er i sagens natur uden hængsel, og rekonstruktion af albuens sideligamenter er nødvendig. Såfremt der også er fraktur i epikondylerne, kan disse osteosynteres eller sutureres til protesen.

I Danmark har vi som led i et pilotprojekt på henholdsvis Odense Universitetshospital og Herlev Hospital foretaget i alt ni af disse procedurer. Efter endt genoptræning er tilmed fuld vægtbelastning mulig, og resultaterne har været tilfredsstillende.

Der foreligger enkelte artikler og upublicerede studier om denne behandling, hvor man rapporterer om gode resultater med få komplikationer [4]. Før behandlingen indføres i Danmark, planlægger man deltagelse i et randomiseret skandinavisk studie. Operationen anbefales derfor fortsat primært til patienter > 65 år, og de fremtidige studier må vise, i hvilket omfang brusken nedslides, og om proteserne er et godt alternativ hos de yngre patienter.

I Danmark indsættes der ca. 100 albueproteser årligt. Den hyppigste årsag har hidtil været reumatoid artritis, men der forventes anvendt et stigende antal albueproteser til frakturbehandling, ligesom det er sket ved andre lednære frakturer, der behandles inden for det ortopædkirurgiske speciale.


KORRESPONDANCE: Anne Kathrine Belling Sørensen, Skulder og Albuesektionen, Ortopædkirurgisk Afdeling T, Herlev Hospital, Herlev Ringvej 75, 2730 Herlev. E-mail: ankaso01@heh.regionh.dk

INTERESSEKONFLIKTER: Forfatternes ICMJE-formularer er tilgængelige sammen med artiklen på Ugeskriftet.dk

LITTERATUR
  1. Prasat N, Dent C. Outcome of total elbow replacement for distal humeral fractures in the elderly: a comparison of primary surgery and surgery after failed internal fixation or conservative treatment. J Bone Joint Surg Br 2008;90:343-8.
  2. Cobb TK, Morrey BF. Total elbow arthroplasty as primary treatment for distal humeral fractures in elderly patients. J Bone Joint Surg Am 1997;79:826-32.
  3. McKee MD, Veillette CJ, Hall JA et al. A multicenter, prospective, randomized, controlled trial of open reduction - internal fixation versus total elbow arthroplasty for displaced intra-articular distal humeral fratures in elderly patients. J Shoulder Elbow Surg 2009;18:3-12.
  4. Adolfsson L, Nestorson J. The Kudo humeral component as primary hemiarthroplasty in distal humeral fractures. J Shoulder Elbow Surg (i trykken).

UGESKRIFT FOR LÆGER
Ugeskriftet betinger sig ret til at opbevare og publicere artikler (tekst og illustrationer) også i elektronisk form, fx via cd-rom og Internettet.
Eftertryk eller anden mangfoldiggørelse af Ugeskriftets tekst og illustrationer er kun tilladt med skriftlig tilladelse fra forfatter og redaktion og anførelse af Ugeskrift for Læger som kilde.
Gengivelse af informationer eller citater fra Ugeskriftet må tidligst offentliggøres på datoen (mandage) for det pågældende nummers udgivelse og med angivelse af Ugeskrift for Læger som kilde.

Ugeskrift for Læger    |    Kristianiagade 12    |    DK-2100 København Ø    |    Telefon:3544 8500    |    E-mail: ufl@dadl.dk   |   Ris & ros Ris & ros