« læger.dk
Web-tv  |   Kontakt  |   Presse  |   Abonnér  |   BMJ Learning  |   Links  |   Hjælp   english version
Ugeskrift for Læger

Avanceret søgning »
Abonner på Ugeskriftets Nyhedsbrev
Ugeskriftet og Psykiatrien
Hvad laver lægen
Rejsebreve


Ugeskr Læger 2009;171(18):1519
Tilskud til lægemidler
LÆGEMIDDELSTYRELSEN

Lægemiddelstyrelsen meddeler, at der pr. 6. april 2009 ydes generelt tilskud efter sundhedslovens § 144 til følgende lægemidler:

(G-04-CA-01) Alfuzosin »Alternova« depottabletter*, Alternova A/S

(A-10-BD-03) Avandamet tabletter*, PharmaCoDane ApS

(L-02-BB-03) Bicalutamid »Actavis« tabletter*, Actavis A/S

(C-01-DX-16) Ikorel tabletter*, EuroPharmaDK ApS

(S-01-EE-03) Lumigan øjendråber*, Paranova Danmark A/S

(B-01-AC-07) Persantin tabletter*, Orifarm A/S

(D-01-BA-02) Terbinafin »BMM Pharma« tabletter*, BioPhausia A/S

(G-03-CA-03) Vagifem vaginaltabletter*, 2care4 ApS

gruppe uden klausulering over for bestemte sygdomme.

(C-10-AA-05) Lipitor tabletter*, 2care4 ApS

gruppe klausuleret til personer, der lider af følgende sygdom: Patienter med behandlingskrævende hyperlipidæmi, for hvem behandling med generelt tilskudsberettiget statin har vist sig utilstrækkelig, eller som ikke tåler disse lægemidler. En betingelse for at opnå tilskud er derfor, at lægen har skrevet »tilskud« på recepten.

Ændring af udleveringsbestemmelse

Udleveringsbestemmelsen for alle fexofenadin tabletter i styrken 120 mg ændres fra B til HA og flyttes derfor fra tilskudsgruppen uden klausulering overfor bestemte sygdomme til tilskudsgruppen klausuleret til personer, der modtager pension efter lov om social pension eller personer, der lider af følgende sygdom: Kroniske allergiske sygdomme. En betingelse for at opnå tilskud efter tilskudsklausulen er derfor, at lægemidlet er ordineret på recept, og at lægen har skrevet »tilskud« på recepten.

Denne bestemmelse trådte i kraft den 6. april 2009.

* omfattet af tilskudsprissystemet



UGESKRIFT FOR LÆGER
Ugeskriftet betinger sig ret til at opbevare og publicere artikler (tekst og illustrationer) også i elektronisk form, fx via cd-rom og Internettet.
Eftertryk eller anden mangfoldiggørelse af Ugeskriftets tekst og illustrationer er kun tilladt med skriftlig tilladelse fra forfatter og redaktion og anførelse af Ugeskrift for Læger som kilde.
Gengivelse af informationer eller citater fra Ugeskriftet må tidligst offentliggøres på datoen (mandage) for det pågældende nummers udgivelse og med angivelse af Ugeskrift for Læger som kilde.