« læger.dk
Web-tv  |   Kontakt  |   Presse  |   Abonnér  |   BMJ Learning  |   Links  |   Hjælp   english version
Ugeskrift for Læger

Avanceret søgning »
Ugeskriftet og Psykiatrien
Hvad laver lægen
Success:false, Exception: false, Message: Group name can't be empty


Ugeskr Læger 2003;165(08):816
Third Conference of the International Coenzyme Q10 Association
London, 22.-24. november 2002
MØDEREFERATER
Claus Hancke

En så målrettet og snæver konference kan umiddelbart synes at være uden interesse for en praktiserende læge, men jeg skulle blive klogere, den var overordentlig praksisrelevant.

Første dag var præget af biokemisk forskning, hvor bl.a. Jerker M. Olsson fra Karolinska Instituttet i Stockholm havde fundet, at seleno-enzymet thioredoxin-reduktase og glutation-reduktase effektivt reducerer ubiqinon (Coenzym Q10) og regenererer den aktive ubiqinol. Det er således af betydning, at man sørger for selen samtidig med ubiqinon.

Cliff Schults fra University of California, San Diego, fremlagde sine meget opsigtsvækkende resultater om effekten af ubiqinon på tidlig mb. Parkinson. Der var tale om højdosisbehandling, hvor gruppen der fik 1.200 mg/dag klarede sig bedst. Man vurderede, at det ville svare til 300 mg i kapsler med sojaolie.

Svend Aage Mortensen fra Rigshospitalet holdt en fremragende oversigtsforelæsning om anvendelsen af ubiqinon ved især hjertesvigt og betydningen for symptomlindring.

M.S. Damian havde undersøgt overlevelsen efter hjertestop, og fandt, at hypotermi til 35 grader kombineret med ubiqinon 250 mg akut og derefter 150 mg to gange dagl. signifikant øgede tremånedersoverlevelsen.

Det væsentligste ved kongressen var måske præsentationen af »statin-cardiomyopathy«. Et begreb, som kardiologen Peter Langsjoen fra Texas introducerede. Det er velkendt, at statiner reducerer ubiqinon samtidig med kolesterol. Med faldende S-ubiqinon nedsættes venstre ventrikel-funktionen, og ca. 1% af statinbrugere udvikler kardiomyopati. De mest almindelige langtidsbivirkninger af statiner er dog myopatier i skeletmuskulaturen, træthed, dyspnø og diastolisk dysfunktion.

Langsjoen mente at se starten på en epidemi med hjertesvigt og var særdeles bekymret over, at man i USA er begyndt at screene treårige for hyperkolesterolæmi med risiko for derpå følgende statinbehandling. Han dokumenterede desuden, at hvis man korrigerer i tide, kan alle disse bivirkninger forebygges ved tilskud af ubiqinon 30 mg tre gange dagl. samtidig med statinbehandling.

Der foreligger ingen sikkerhedsdata eller langtidsundersøgelser af statiner til patienter med hjertesvigt. Bivirkningerne er ubemærkede i lang tid, og symptomerne kommer pludselig efter flere års brug af statiner.

Man gjorde opmærksom på, at Merck allerede i 1992 vidste og patenterede, at de alvorlige bivirkninger fra statiner kunne forebygges fuldstændigt ved samtidig indtagelse af ubiqinon. Men det kom aldrig med på hverken indlægssedler eller i lægemiddelfortegnelser og medicinkataloger.

Kongressen var umærkeligt gledet fra ren biokemi over i særdeles praksisrelevante, vigtige og anvendelige informationer. Herunder vigtigheden af Q10-tilskud under statinbehandling, hvilket vi her i landet bør implementere hurtigst muligt.

Alt i alt en meget spændende kongres med stor klinisk relevans.

Lyngby



UGESKRIFT FOR LÆGER
Ugeskriftet betinger sig ret til at opbevare og publicere artikler (tekst og illustrationer) også i elektronisk form, fx via cd-rom og Internettet.
Eftertryk eller anden mangfoldiggørelse af Ugeskriftets tekst og illustrationer er kun tilladt med skriftlig tilladelse fra forfatter og redaktion og anførelse af Ugeskrift for Læger som kilde.
Gengivelse af informationer eller citater fra Ugeskriftet må tidligst offentliggøres på datoen (mandage) for det pågældende nummers udgivelse og med angivelse af Ugeskrift for Læger som kilde.